Припрема матуре брзо и једноставно!

Ближи се крај четврте године.Матуранти су у великој дилеми који факултет уписати... Избор будућих студија једна је од највећих и најстреснијих одлука сваког средњошколца и његових родитеља. Сви полако, већ од треће године одлучују који ће факултет уписати, а они који се још увек нису одлучили немају разлог за бригу, јер њихов последњи воз још увек није прошао. Неки ученици који су уписали гимназију одабрали су је баш због чињенице да имају додатне четири године да размисле о свом следећем кораку, а уз то наравно и да добију широки спектар знања који гимназија свакако пружа. Ако још увек нисте сигурни у ваш избор или имате и најмању сумњу онда поново размислите о свему и прочитајте чланак до краја. Једна од првих ствари које препоручују стручњаци је тест професионалне орјентације. Под професионалном орјентацијом подразумевамо пружање помоћи или подршке у доношењу важних одлука по питању избора школе или факултета. Професионална оријентација Вам помаже да боље упознате себе и карактеристике које поседујете, а битне су за професионални избор, везане за интелектуалне, социјалне, емоционалне и креативне способности. Професионална орјентација вам пружа информације везане за упис у одговарајуће школе или факултете. Тест је једноставан, састоји се од више питања која се раде по принципу заокруживања. Набавите листе свих факултета и смерова на факултетима и направите списак оних факултета који су вам фаворити и нема везе ако су то потпуно различити факултети. Набавите што више информација о тим вашим фаворитима преко сајтова и интернета, а можете и разговарати са студентима који студирају те факултете. Такође израчунајте број бодова из средње школе јер факултети различито бодују. С тога морате темељно знати који су критеријуми уписа на факултете који су на вашој листи фаворита. Већина факултета организује такозвану акцију "дан отворених врата" где је могуће добити информације од старијих студената, али и стручних кадрова из прве руке. Дан отворених врата нема стриктан датум, а дан отворених врата на вашем факултету можете пронаћи на званичном сајту факултета. Сагледајте перспективу вашег избора, јер добра перспектива вам омогућава лакше запошљавање и могућност напредовања. Родитељи су свакако од помоћи, али немојте дозволити да ремете ваш коначни избор.

Страхиња Микић IV-1

Мило Шаиновић IV-1